مهندس علی تقوی ؛ مدرّس امر به معروف و نهی از منکر

کارشناس علوم قرآن وحدیث (پژوهشگر و سخنران) حوزه تخصصی: امربه معروف ونهی از منکر

مهندس علی تقوی ؛ مدرّس امر به معروف و نهی از منکر

کارشناس علوم قرآن وحدیث (پژوهشگر و سخنران) حوزه تخصصی: امربه معروف ونهی از منکر

کوتاه و خواندنی 1 : می ترسم تذکر بدهم؛ چه کارکنم؟

- کسانی که می گویند میترسیم تذکر بدهیم، بنده چندتا راهکار برایشان دارم که اگر انجام دهند، به اذن الله راه برایشان هموار می شود:

1- اول اینکه، لازم نیست هرتعداد گناه می بینند، تذکر بدهند. از روزی سه تا تذکر شروع کنند.

2- دوم اینکه اگر تذکر به نزدیکان و خانواده و دوستان برایشان راحت تر است (چون این دیگر ترس ندارد که) ، از این ها شروع کنند.

3- توصیه سوم بنده این است که توقع خود را از افراد گناهکاری که میخواهیم بهشان تذکر دهیم، پایین بیاوریم. این خیلی مهم است. انتظار چشم و تشکر نداشته باش. خودت را برای بدترین پاسخ ها آماده کن. بعد می بینی جوابهایشان چقدر برایت شیرین می شود.

4- نکته چهارم! برادر و خواهری که می گویی از تذکر می ترسم، حدیث امیرالمومنین را بخوان که فرمودند لایقربان من اجل و لا ینقصان من رزق. بخوان در غررالحکم جلد2 بخوان. در الترغیب و الترهیب بخوان. در نهج البلاغه بخوان. حضرت امیر(ع) می فرماید امر به معروف و نهی از منکر به رزق و عمر تو آسیب نمی زند. اعتماد کن به امیرالمومنین(ع).

5- نکته دیگر؛ عزیزان بدانید آن لحظه که باید از دنیا بروید، میروید. یک لحظه هم تاخیر نمیکند جناب ملک الموت. حکیم خیام نیشابوری فرمود:

چون عمر به سر رسد، چه شیرین و چه تلخ.

پیمانه که پر شود، چه بغداد و چه بلخ.   و حق هم همین است.

حالا انتخاب با خودت است عزیزم که با شهادت بروی یا با تصادف و سقوط از ارتفاع و بیماری و ...

بدان: اگر شهید نشوی می میری!

6- ششم ؛ خجالت نمی کشی بجای اینکه از خدا بترسی، از مخلوق خدا می ترسی؟!

آیه 173 سوره آل عمران را بخوان بگو حسبنا الله و نعم الوکیل. در کنزالعمال نقل است از رسول خد حضرت محمد مصطفی (ص) فرمودند جایی که باید حرف بزنی، اگر سکوت کنی، خدا مواخذه ات می کند. میگویی خدایا از مردم ترسیدم. حضرت حق جل و علا می فرماید: فإیّایَ کُنتَ أحَقَّ أن تَخشى شایسته بود از من بترسی.

7- باز اگر می ترسید، دونفری قدم بزنید و تذکر بدهید.

8- باز اگر می ترسید، از تذکر به منکرات کوچک شروع کنید. باید خودمان را کم کم نزدیک کنیم به مقام لایخشون احداً الا الله.

9- دوتا راه کار آخر را هم عرض کنم و وقت عزیزان را نگیرم؛ اینها را هم چون خواهرمان پرسیدند عرض کردم. وگرنه نمی گفتم. علم و دانش را باید به کسانی بدهی که میخواهند و تشنه اند. آنها قدرش را می دانند. چندتا شد؟ نهم اینکه خاطرات تذکرات دیگران را بخوانید. در سایت جنبش حیا هست الحمدلله کتابش را هم چاپ کردند به همت آقای خاکسار و دوستانشون. حیایونی. اسم کتابش ازیادرفته است. به دیگران توصیه کنید بخوانند. خاطره و داستان، خیلی موثره در زایل شدن ترس. قصص، سبک قرآن است و دشمنان ما امروز از این سبک بهره ها می برند.

10 - و عرض آخرم؛ چون نزدیک اذان هم هست؛ برای اینکه ترست از تذکر دادن بریزد، گروه تشکیل بده. یک گروه جدید امر به معروف و نهی از منکر راه بیانداز. مثل حیا مثل ضربان مثل رهروان یاس و خیلی های دیگر. البته با ساختار و نظم. تجارب خوبی الحمدلله در این زمینه ما داریم که به وقتش ان شاالله. والسلام علیکم و رحمت الله

استاد تقوی - هیات حضرت علی اصغر(ع) تیرماه 93

*کد نوای وبلاگ امر به معروف *